orouj
23 اسفند 1401 - 10:36

چهارشنبه‌سوری را به سلامت سَرکنیم/ در صورت بروز آسیب چشمی و قطع عضو چه کنیم؟

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد ضمن تشریح توصیه‌هایی برای اقدامات پس از سوختگی، آسیب چشمی و قطع عضو، گفت: در سال‌های اخیر برخی افراد با رفتارهای نامتعارف، اعیاد باستانی و سنن ایرانی را که در جهت شادی و جشن مردم هستند، به غم و اندوه تبدیل می‌کنند.

محمود شمسی‌پور امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شهرکرد گفت: در سال‌های اخیر برخی افراد با رفتارهای نامتعارف، اعیاد باستانی و سنن ایرانی را که در جهت شادی و جشن مردم هستند، به غم و اندوه تبدیل می‌کنند.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اظهار کرد: سال گذشته ۲ هزار و ۳۸ مورد آسیب ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال در کشور ثبت شد که از این تعداد ۱۷ نفر فوت کردند و ۱۱۱ نفر دچار قطعی عضو و ۶۶۵ نفر دچار آسیب چشمی شدند.

شمسی‌پور با بیان اینکه خوشبختانه آمار این حوادث در چهارمحال و بختیاری نسبت به آمار کشوری بسیار پایین است، افزود: در سال گذشته تنها ۴ مورد آسیب ناشی از حوادث چهارشنبه‌سوری در استان گزارش شد که ۲ مورد مربوط به سوختگی، یک مورد مربوط به آسیب چشمی و یک مورد مربوط به ترکیدن ترقه در دست بود.

در صورت بروز آسیب چشمی و قطع عضو چه کنیم؟

وی بیان داشت: در صورت بروز آسیب چشمی و ورود جسم خارجی به چشم، به هیچ عنوان جسم خارجی را از چشم خارج نکنید و این کار صرفاً باید در اتاق عمل و با حضور متخصص انجام شود.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اضافه کرد: در صورت وارد شدن آسیب به چشم، از دستکاری آن خودداری کرده و سریعا به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهید یا مصدوم را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کنید.

شمسی‌پور با بیان اینکه قطع عضو معمولا در پی انفجار مواد محترقه سنگین در دست اتفاق می‌افتد، مطرح کرد: در صورت بروز چنین مشکلی، سریعاً خونریزی اندام را کنترل کنید.

وی ادامه داد: عضوی که قطع شده است را در دستمال تمیز و مرطوب یا گاز استریل قرار دهید و سپس داخل نایلون قرار داده و آن را در کیسه یخ بگذارید.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: به هیچ عنوان مستقیماً روی عضو قطع‌شده یخ قرار ندهید.

درمان خانگی ممنوع!

شمسی‌پور با اشاره به اینکه در صورت بروز سوختگی سطحی به مراکز درمانی مراجعه کنید، اظهار کرد: در صورت بروز سوختگی وسیع، ابتدا قسمتی از بدن که دچار سوختگی شده است را حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زیر آب بگیرید و سپس به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

وی تصریح کرد: از مالیدن موادی مانند خمیردندان بر ناحیه‌ای از بدن که دچار سوختگی شده است اکیداً خودداری کنید چرا که این درمان‌های خانگی پایه علمی نداشته و درمان را مختل می‌کند.

پایان پیام/ ۶۸۰۳۸

منبع: فارس
شناسه خبر: 1091976